Procjena toksičnosti u 2D i 3D u kulturama stanica jetre zebrice (ZebTox3D)

Ministarstvo znanosti, obrazovanja i mladih, hrvatsko-slovenska bilateralna suradnja, 2025.-2026.

Voditelj projekta:

Voditelj sa slovenske strane:

  • Matjaž Novak, Nacionalni inštitut za biologijo (NIB), Ljubljana, Slovenija

Suradnici (IMI):

Suradnici (NIB):

  • Bojana Žegura
  • Alja Štern
  • Katja Kološa
  • Sonja Žabkar
  • Iza Rozman

Sažetak
Riba zebrica (Danio rerio) jedan je od najvažnijih ekotoksikoloških modela za proučavanje učinaka zagađivala. U skladu s načelima 3R (Reduce, Refine, Replace), razvijeni su in vitro modeli koji koriste riblje stanične linije za procjenu toksičnosti ksenobiotika. Stanice jetrenog epitela zebrice (ZFL) sposobne su metabolizirati različite spojeve i široko se primjenjuju u toksikološkim istraživanjima. Međutim, dosadašnji podaci dobiveni iz dvoslojnih (2D) kultura pokazali su ograničenja u predviđanju in vivo odgovora, zbog čega su 3D kulture prepoznate kao bolji model s povećanom staničnom diferencijacijom, morfologijom i ekspresijom gena. Iako se 3D kulture često koriste u istraživanjima na sisavcima, njihova primjena u ekotoksikologiji još je uvijek rijetka. Ovaj projekt ima za cilj uspostaviti ZFL 3D kulture kao model za procjenu toksičnosti te usporediti odgovore 2D i 3D sustava na različite zagađivala, uključujući bisfenole, nanočestice, farmaceutske rezidue i policikličke aromatske ugljikovodike. Evaluirat će se citotoksični i genotoksični učinci spojeva kroz testove stanične vijabilnosti, proliferacije, migracije, indukcije stanične smrti i oštećenja DNA. Usporedba rezultata između 2D i 3D modela omogućit će identifikaciju prikladnijeg sustava za predviđanje in vivo odgovora. Projekt se temelji na dugogodišnjoj suradnji slovenskih i hrvatskih istraživačkih grupa, koje će kombinirati svoje komplementarne ekspertize kako bi unaprijedile in vitro metodologije u ekotoksikologiji. Očekuje se da će rezultati ovog istraživanja pridonijeti razvoju novih znanstvenih spoznaja, potaknuti suradnju s industrijom te omogućiti edukaciju mladih istraživača. Dobiveni podaci poslužit će kao osnova za buduće međunarodne projektne prijave, uključujući one u okviru programa Horizon EU.


 

EvaMobs – Evolvable and rapidly adaptable monobodies: a broad-spectrum antiviral platform

Consortium leader: Claudio M. Soares (ITQB Nova, Lisbon, Portugal)

Work package (WP3): Maja Katalinić

Participants (IMI): Antonio Zandona, Suzana Žunec

Programme: HORIZON

Call: HORIZON-HLTH-2023-DISEASE-03-04

Duration: 1. 1. 2024. – 31. 12. 2028.

Abstract
With progress in globalization, expansion of human populations into natural habitats, and aggravation of climate change comes an increased risk of viral outbreaks. As demonstrated by the COVID-19 pandemic, not being prepared for such events has devastating consequences on public health, society and the economy. EvaMobs will improve preparedness of the European Union (EU) for the next viral outbreak(s) of pandemic potential by developing a platform for the discovery, development, production and validation of evolvable and rapidly adaptable antivirals. These innovative medicines will be based on small human-derived proteins called monobodies (Mobs). As Mobs can be engineered to have high binding affinity for virtually any viral protein, this platform can be easily adapted to a broad range of viruses, including newly emerging viruses and viral variants. To demonstrate the capacity of this platform it will first be applied to four pathogenic viruses with epidemic and/or pandemic potential: Influenza A, SARS-CoV-2, respiratory syncytial virus, and Zika virus. Deep-learning and computational design tools will allow generation of tailor-made Mobs with cryo-EM elucidating the molecular details of their binding interaction. Simple bacterial expression of Mobs, the development of a semi-automated high-throughput screening platform for evaluation of the Mobs’ stability and target affinity and streamlined in vitro and in vivo preclinical validation, will allow rapid development and selection of stable and potently neutralizing candidates. The Mob with the best preclinical indicators will then be tested in a phase I clinical trial after implementing a stable formulation and GMP production. The optimized platform can then be adapted to other viruses. Therefore, EvaMobs provides an innovative, robust and flexible platform for antiviral biologics development as well as a diverse portfolio of validated drugs, strengthening the EU’s pandemic preparedness.

Link: https://evamobs.eu/


 

Utjecaj plastifikatora i mikroplastike na reprodukcijsko zdravlje muškaraca – PlastRepRisk

HrZZ: Istraživački projekt IP-2024-05-8815

Trajanje 36 mjeseci, od 16.12.2024.-15.12.2027.

Sažetak
Uz dobro poznate ftalatne estere (PAE), organofosfatni esteri (OPE) slabije su istražena klasa plastifikatora koji se zbog svojih svojstava dodaju u brojne uporabne proizvode te su široko rasprostranjeni u okolišu. Sveprisutno su otkriveni u urinu odraslih i djece u općoj populaciji zbog čega privlače sve veću pozornost znanstvene zajednice i regulatornih tijela zaduženih za zaštitu i očuvanje okoliša i zdravlja ljudi. Osim toga, globalni porast upotrebe jednokratnih plastičnih proizvoda izazvao je golem porast izloženosti ljudi mikroplastici (MP). Jedan od glavnih ciljeva projekta PlastRepRisk je uspostaviti analitičku platformu za određivanje plastifikatora (OPE, PAE) i čestica MP u složenim uzorcima ljudske krvi (seruma) i urina kako bi dobili prve podatke o razinama izloženosti opće populacije u Hrvatskoj spojevima OPE i PAE te česticama MP. Iako njihovi učinci na zdravlje još nisu u potpunosti razjašnjeni, za pojedine spojeve OPE i PAE te MP postoji sumnja da djeluju kao endokrini disruptori i/ili štetno utječu na reprodukcijsko zdravlje. U ovom istraživanju ispitat će se i rizici za muško reprodukcijsko zdravlje usporedbom ispitanika s dijagnozom neplodnosti i kontrolnih (plodnih) ispitanika. Kako bi se istražila hipotezu da izloženost spojevima OPE i PAE, te česticama MP može nepovoljno utjecati na plodnost, ispitat će se korelacije između koncentracija odabranih spojeva OPE i PAE te MP u krvi/urinu i neplodnosti koju karakterizira mali broj i/ili loša kvaliteta spermija i poremećaj u razinama spolnih hormona. Osim prvih podataka o razinama izloženosti hrvatske populacije (muškaraca reproduktivne dobi) spojevima OPE i PAE te MP, istraživanje će dati ključna saznanja o njihovom mogućem utjecaju na poremećaj reprodukcijskog zdravlja u uvjetima stvarnih razina izloženosti.

Informiranjem pčelara do kvalitetnog propolisa (InfoBeePro)

Razdoblje provedbe projekta: 10. 5. 2024. – 31. 1. 2025.

Vrijednost projekta: 2.500,00 EUR

Donacija Hrvatske elektroprivrede d.d.: 1.400,00 EUR

Sažetak: Propolis ima visoki udio fenolnih spojeva koji značajno doprinose njegovom antimikrobnom, protuupalnom, antioksidacijskom te imunomodulacijskom učinku te stoga kvaliteta propolisa značajno ovisi o fenolnom sastavu. Osim biljnih smola, pčele mogu prikupljati i različite u okolišu dostupne tvari poput toksičnih elemenata (npr. olovo, kadmij, arsen, živa i sl.) koji se mogu naći u sastavu propolisa. Cilj ovoga projekta je utvrditi razinu toksičnih elemenata i bioaktivnih sastavnica u uzorcima propolisa koji će se prikupiti u dogovoru s pčelarima s područja Istarske i Primorsko-goranske županije. Glavni korisnici projekta bit će pčelari koji sakupljaju propolis, a rezultati će se implementirati kroz edukaciju o mjerama za smanjenje negativnog utjecaja iz okoliša na propolis te postupcima o pripravi ekstrakata propolisa s najvećim sadržajem bioaktivnih komponenti. Također, konzumenti propolisa informirat će se o kvaliteti hrvatskog propolisa nakon određivanja razine toksičnih i esencijalnih elemenata, fenolnih spojeva i antioksidacijske aktivnosti prikupljenih uzoraka propolisa. Planiraju se dodatne analize propolisa na lokacijama na kojima se utvrdi povećan udio toksičnih elemenata, i to nakon provođenja korektivnih mjera s ciljem smanjenja antropogenih učinaka (u sklopu terenskih izvida). Svi rezultati istraživanja bit će utemeljeni na suvremenim znanstvenim metodama i dat će značajni doprinos javnom zdravstvu s mogućnošću implementacije rezultata u hrvatsko gospodarstvo za opće i nacionalno dobro što je u skladu s vizijom i misijom Instituta.

Analiza interakcija organofosfornih spojeva s esterazama i mogućim metama terapije kod otrovanja (OPEsterOX)

HrZZ: Istraživački projekt IP-2022-10-6885

Suradnici na projektu: Goran Šinko, Tena Čadež, Dora Kolić, Višnja Stepanić, Vesna Gabelica Marković, Zoran Radić

Trajanje 48 mjeseci, od 2023.-2027.

Sažetak

Izloženost organofosfatima (OP) od kojih su neki pesticidi ili živčani bojni otrovi (ŽBO) dovodi do inhibicije enzima acetilkolinesteraze (AChE) ključnog za funkcioniranje živčanog sustava. Blokiranje aktivnosti izaziva kolinergičku krizu, odnosno pretjeranu stimulaciju muskarinskih i nikotinskih membranskih receptora u središnjem i perifernom živčanom sustavu, što može dovesti do dugotrajnih posljedica trovanja pa i do smrti. Standardna terapija trovanja OP koja uključuje primjenu antimuskarinika, atropina i oksimskog reaktivatora AChE, nije učinkovita za različite OP, posebice nije za fosforoamidate radi strogo strukturalno ovisnog mehanizma reaktivacije enzima. Alternativna terapija odnosi se na srodni enzim butirilkolinesterazu (BChE) koji veže OP spojeve u cirkulaciji i kao takav djeluje kao stehiometrijsko biočistilo OP. Stoga ovaj projekt koristi poznate (npr. tabun, metamidofos i fenamifos) i neistražene spojeve (A-seriju organofosfata) za bolje razumijevanje mehanizama interakcija kolinesteraza s fosforoamidatima s ciljem pronalaska učinkovitih načina terapije. Biokemijski mehanizam interakcija enzima sveobuhvatno će se proučavati na molekulskoj razini metodama in silico, in vitro i ex vivo kako bi se odredili afiniteti vezanja, brzine inhibicije i učinkovitost reaktivacije enzima. Mehanizmi toksičnosti odabranih OP studirat će se na staničnom nivou. Najučinkovitiji reaktivatori testirat će se kao antidoti na miševima izloženim OP. Također, na mišjem mozgu ispitat će se neuroinflamatorni učinak OP kao i neuroprotektivna djelotvornost oksimske terapije praćenjem specifičnih markera astroglioze, mikroglioze i vijabilnosti neurona. Ove sveobuhvatne analize doprinijet će neupitno poznavanju interakcija fosforoamidata i učinkovitije terapije u otrovanju s njima i sličnim OP.

Publikacije

1. godina projekta

  1. Kolić, Dora; Kovarik, Zrinka. N-methyl-d-aspartate receptors: Structure, function, and role in organophosphorus compound poisoning. BioFactors, 50(5), 2024, 868–884.
  2. Mlakić, Milena; Čadež, Tena; Šinko, Goran; Škorić, Irena; Kovarik, Zrinka. New Heterostilbene and Triazole Oximes as Potential CNS-Active and Cholinesterase-Targeted Therapeutics. Biomolecules, 14(6), 2024, 679(37).

2. godina projekta

  1. Čadež, Tena; Maček Hrvat, Nikolina; Šinko, Goran; Kalisiak, Jarosław;  Radić, Zoran; Fokin, Valery V.;  Sharpless, Karl Barry;  Taylor, Palmer;  Kovarik, Zrinka. Click-chemistry-derived oxime library reveals efficient reactivators of nerve agent-inhibited butyrylcholinesterase suitable for pseudo-catalytic bioscavenging. Arch Toxicol (2025) https://doi.org/10.1007/s00204-025-03985-6
Diseminacija rezultata

1. godina projekta

  • 48th FEBS Congress: Mining biochemistry for human health and well-being, Milano, Italija (29.06.2024 – 03.07.2024).
    Posterska prezentacija: New and old challenges in reversing organophosphorus toxicity (N. Maček Hrvat, D. Kolić, T. Čadež, Z. Kovarik).
  • EUROTOX2024: Toxicology – A Quest for safe Chemicals and Medicines, Copenhagen, Danska (08.09.2024 – 11.09.2024).
    Posterska prezentacija: Assessment of organophosphate-induced toxicity and evaluation of antidotal efficacy on cellular level (T. Čadež, Z. Kovarik).
  • ChEPON, 15th International Meeting on Cholinesterases, 9 th International Conference on Paraoxonases, Brdo pri Kranju, Slovenija (15.09.2024 – 18.09.2024).
    Posterske prezentacije: Outlining the A-series of organophosphorus compounds – cholinesterase inhibition, reactivation, cytotoxicity (Nikolina Maček Hrvat, Dora Kolić, Tena ČadeŽ, Goran Šinko, Zrinka Kovarik);
    Evaluation of resveratrol compounds as therapeutics in organophosphorus poisoning (Tena Čadez, Milena Mlakić, Nikolina Maček Hrvat, Irena Škorić, Zrinka Kovarik).
  • FEBS3+ Meeting: Exploring Molecular Frontiers, Pula, Hrvatska (25.09.2024 – 28.09.2024).
    Posterska prezentacija: Bioscavenging capacity of butyrylcholinesterase reduces Inhibition impact of organophosphate compounds in human blood (Dora Kolić, Goran Šinko, Ines Primožič, Zrinka Kovarik).
  • HKD simpozij: 8th Mini Symposium of Section of Medicinal and Pharmaceutical Chemistry, Zagreb, Hrvatska, (19. 11. 2024.).
    Predavanje: CNS-active ligands against neurotoxocity in organophosphate compound poisoning (Dora Kolić, Nikolina Maček Hrvat, Zoran Radić, Zrinka Kovarik).

Onečišćenje okoliša i ljudsko zdravlje: fizikalno-kemijska analiza, toksičnost i modeli strojnog učenja

Akronim: EnvironPollutHealth

Trajanje: 1.1.2024. – 31.12.2027.

Financira Europska unija – NextGenerationEU
Programski ugovor od 8. prosinca 2023. KLASA: 643-02/23-01/00016, URBROJ: 533-03-23-0006

Iznos potpore: 460.652,00 EUR

Nositelj: Institut za medicinska istraživanja i medicinu rada, Zavod za higijenu okoliša

Suradne ustanove:

  • Univerzitet u Beogradu, Hemijski fakultet, Katedra za primenjenu hemiju (Beograd, Srbija)
  • Univerzitet u Beogradu, Institut za fiziku, Laboratorija za fiziku životne sredine (Beograd, Srbija)
  • Sveučilište u Zadru, Odjel za zdravstvene studije (Zadar, Hrvatska)
  • Sveučilište u Zadru, Odjel za ekologiju, agronomiju i akvakulturu (Zadar, Hrvatska)
  • Sveučilište u Zagrebu, Agronomski fakultet, Zavod za opću proizvodnju bilja (Zagreb, Hrvatska)
  • Sveučilište u Zagrebu, Agronomski fakultet, Zavod za melioracije (Zagreb, Hrvatska)
  • Sveučilište u Zagrebu, Fakultet šumarstva i drvne tehnologije, Zavod za procesne tehnike (Zagreb, Hrvatska)
  • Sveučilište u Zagrebu, Rudarsko-geološko-naftni fakultet, Zavod za mineralogiju, petrologiju i mineralne sirovine (Zagreb, Hrvatska)
  • Institut za antropologiju, Laboratorij za kemijsku i biomedicinsku informatiku (Zagreb, Hrvatska)
  • Javna ustanova Aquatika – Slatkovodni akvarij Karlovac (Karlovac, Hrvatska)

Više informacija o projektu

Međudjelovanje zdravlja ljudi i okoliša: odrednice očuvanja zdravlja – HumEnHealth

Više o projektu: https://projekti.imi.hr/humenhealth

Ovim projektom će se u skladu sa One Health pristupom Svjetske zdravstvene organizacije objediniti istraživanja s ciljem boljeg upoznavanja statusa zdravlja određenih okolišnih i životinjskih sustava te njihovog utjecaja na zdravlje ljudi, kao i na istraživanja mogućih načina ranog otkrivanja poremećaja zdravlja ljudi i okoliša, te načina za njihovu prevenciju. Istraživanja će pri tome uključivati i potencijalna međudjelovanja genetskih, nutritivnih i psihosocijalnih čimbenika u pojavi poremećaja zdravlja ljudi uzrokovanih zagađivalima iz životnog i radnog okoliša. Dodatno će se istraživati mogućnosti unaprjeđenja (harmonizacije) metodologije epidemioloških studija te unaprjeđenja statističkih metoda obrade podataka. Istraživanja će u ovom projektu biti usmjerena na: 1) kemijska zagađivala (metal(oid)e, pesticide, biocide, kožne alergene i iritanse; 2) fizikalna zagađivala (buku); 3) psihosocijalne čimbenike (osobni i organizacijski stresori te stresori šireg društvenog konteksta). Opterećenje životnog okoliša analizirat će se u vodenim organizmima, vodi i sedimentu, biljkama i životinjama kopnenog ekosustava i/ili hrani. Biokemijski mehanizmi djelovanja nutrijenata i zagađivala istraživat će se in silico metodama. Opterećenje ljudskog organizma istraživat će se metodama biomonitoringa. Poremećaji zdravlja ljudi (upalne bolesti kože, pretilost, osteoporoza, neurobihevioralni poremećaji, poremećaji spolnog razvoja, otrovanja biljkama i životinjama, deficijencije vitamina i minerala, te  oštećenje sluha bukom) istraživat će se kliničkim i psihologijskim metodama.

Istraživanja će u ovom projektu biti usmjerena na:
1. kemijska zagađivala (metal(oid)e, pesticide, biocide, kožne alergene i iritanse.
2. fizikalna zagađivala (buku).
3. psihosocijalne čimbenike (osobni i organizacijski stresori te stresori šireg društvenog konteksta).

Opterećenje životnog okoliša analizirat će se u vodenim organizmima, vodi i sedimentu, biljkama i životinjama kopnenog ekosustava i/ili hrani. Biokemijski mehanizmi djelovanja nutrijenata i zagađivala istraživat će se in silico metodama.  Opterećenje ljudskog organizma istraživat će se metodama biomonitoringa. Poremećaji zdravlja ljudi (upalne bolesti kože, pretilost, osteoporoza, neurobihevioralni poremećaji, poremećaji spolnog razvoja, otrovanja biljkama i životinjama, deficijencije vitamina i minerala, te  oštećenje sluha bukom) istraživat će se kliničkim i psihologijskim metodama.

Glavni cilj projekta je istražiti status zdravlja odabranih okolišnih i životinjskih sustava te njihov utjecaj na zdravlje ljudi, istražiti moguće načine ranog otkrivanja poremećaja zdravlja ljudi i okoliša te istražiti načine za unaprjeđenje njihove prevencije.

Specifični ciljevi projekta su:
1. Ispitati raspodjelu i nakupljanje metal(oid)a u ciljnim organima tkiva životinjskih indikatorskih vrsta u odnosu na biološka obilježja, ekološke čimbenike, biomarkere izloženosti i učinka te procijeniti stupanj onečišćenja vodenih i kopnenih ekosustava s analiziranim spojevima.
2. Procijeniti unos hranjivih tvari i izloženost glavnim onečišćivačima hrane i vode za piće (potencijalno otrovni metali, pesticidi, biocidi) te posljedični potencijalni rizik za zdravlje u stanovništvu Republike Hrvatske, posebice u osjetljivih skupina stanovništva, uključujući i karakterizaciju otrovanja ljudi biljnim vrstama i gljivama, te procjenu međudjelovanja polimorfizama u genima za proteine koji sudjeluju u toksikokinetici ksenobiotika na koncentraciju i štetne učinke pesticida konzumiranih hranom.
3. Primjenom metoda biološkog monitoringa procijeniti izloženost opće populacije  i osjetljivih skupina stanovništva metal(oid)ima (Cd, Pb, Hg, As) u ovisnosti o prehrani i životnim navikama, uz procjenu međudjelovanja s esencijalnim elementima  i genskim polimorfizmima, uključujući procjenu epigenetičkih učinaka i učinaka na metabolomičke profile, te razvoj novih analitičkih metoda u biološkim uzorcima.
4. Istražiti genetske čimbenike koji u međudjelovanju s okolišnim štetnostima doprinose nastanku profesionalnih bolesti kože, te parametre funkcije kožne barijere kao potencijalne pokazatelje ranog razvoja ovih poremećaja, uključujući procjenu stanja zaštite na radu u odabranim visokorizičnim populacijama i dizajniranje edukativne intervencije s ciljem unaprjeđenja prevencije profesionalnih bolesti kože.
5. Utvrditi navike rekreativnog korištenja slušalica u mlađih odraslih osoba u Republici Hrvatskoj, uključujući mjerenje izloženosti buci, te procjenu povezanosti sa mogućim oštećenjem sluha.
6. Identificirati enzimske reakcijske mehanizme tirozinaze na molekulskoj razini u svrhu doprinosa razumijevanju nastanka i liječenja Parkinsonove bolesti.
7. Procijeniti kvalitetu spavanja i dnevnog funkcioniranja različitih dobnih skupina (adolescenti, odrasle osobe, starije osobe) u kontekstu izloženosti štetnim kemijskim i psihosocijalnim čimbenicima.
8. Ispitati i predložiti statističke metode za analizu podataka iz više izvora različite vrste u procjeni izloženosti i štetnih učinaka kemikalija.

Istraživanja će se provoditi kroz 7 radnih paketa:

Radni paket 1. Zdravlje okoliša (voditelj Zorana Kljaković-Gašpić) Uzimajući u obzir širok raspon čimbenika i njihove složene interakcije, u okviru ovog radnog paketa istražit će se razina metal(oid)a (esencijalnih i potencijalno otrovnih) u neživim sastavnicama okoliša (tlo, voda i sediment) te bioindikatorskim organizmima različitih trofičkih razina vodene i kopnene prehrambene mreže, od kojih su neki rijetko obuhvaćeni programima monitoringa (rijetke i/ili zaštićene vrste). Istražit će se putevi prijenosa i nakupljanja metal(oid)a između različitih sastavnica ekosustava u ovisnosti o biološkim i ekološkim čimbenicima utjecaja. Istražit će se povezanost između sadržaja elemenata u ciljnim tkivima nakupljanja, pokazatelja oksidacijskog stresa (biomarkeri učinka), proteinskih pokazatelja izloženosti (metalotioneina, MT) i hormona u krvi i dlaci (kortizol, testosteron, progesteron, ukupni i slobodni tiroksin, ukupni i slobodni trijodtironin i tireotropni hormon).

Radni paket 2. Hrana i zdravlje (voditelj Antonija Sulimanec) Dodatnim uzorkovanjem hrane i analizama, ne samo pesticida, već i različitih metal(oid)a, koje bi obuhvatilo i prehranu ženskih adolescenata i odraslog stanovništva oba spola planira se doprinijeti još boljem definiranju izloženosti stanovništva Hrvatske glavnim onečišćivačima hrane i vode za piće.  Istražit će se nedovoljno poznati mehanizmi djelovanja i stupanj otrovnosti hormonskih otrova, kao i interindividualne razlike u osjetljivosti na ove otrove u ljudskoj populaciji u razdoblju puberteta, te štetni učinci izloženosti niskim dozama mješavina otrovnih kemikalija na zdravlje ljudi (OECD, 2018.; EFSA, 2019.; Ghasemnejad-Berenji i sur., 2021.; Stiefel i Stintzing, 2023.). Nastavit ćemo razvijati teorijske modele za procjenu oksidacijskih potencijala i antioksidacijskih aktivnosti flavonoida.

Radni paket 3. Biološki monitoring ljudi i (epi)genetika (voditelj Ankica Sekovanić) U okviru ovoga radnog paketa istražit će se međudjelovanje svakodnevne neizbježne izloženosti kemikalijama iz okoliša, prehrambenih i životnih navika te genskih čimbenika na biološke pokazatelje izloženosti, epigenetičke i metabolomičke promjene, te pojavu klinički manifestnih zdravstvenih poremećaja u ljudi, uključujući profesionalne bolesti. Istraživanja će se provest kroz tri modela: 1) ispitat će se pojavnost genskih polimorfizama MT2A i MTHFR  u općoj populaciji (muškarci i žene) i/ili osjetljivoj skupini stanovništva (parovi majka-novorođenče) i njihovu povezanost s biomarkerima izloženosti metalima i biokemijskim parametrima metabolizma glukoze, lipida i nutritivnog statusa te  procijeniti izloženost osjetljivih skupina stanovništva (mala djeca i maloljetnici) metal(oid)ima; 2) istražit će se međudjelovanje polimorfizama pro-upalnog citokina čimbenika nekroze tumora TNF-α i izloženosti kemijskim štetnostima na pojavu kožnih poremećaja povezanih s radom u populaciji frizerskih učenika; 3) ispitat će se pojavnost polimorfizama gena za proteine koji sudjeluju u metabolizmu ksenobiotika (npr. P-glikoprotein, citokrom P450, glutation-S-transferaza) i njihova povezanost s biomarkerima izloženosti pesticidima putem hrane u populaciji adolescenata.

Radni paket 4. Mentalno zdravlje (voditelj Adrijana Bjelajac) Ovim radnim paketom nastojat će se integrirati spoznaje o odnosima spavanja i dnevnog funkcioniranja različitih dobnih skupina izloženih različitim kombinacijama štetnih okolišnih utjecaja. U suradnji s radnim paketima 2, 5 i 7 analizirat će se znanja stečena u prethodno provedenim ispitivanjima kvalitete spavanja i dnevnog funkcioniranja različitih dobnih skupina adolescenti, odrasle osobe, starije osobe) u kontekstu izloženosti štetnim kemijskim i psihosocijalnim čimbenicima te evaluirati različite metode procjene i mjerenja karakteristika spavanja u terenskim i epidemiološkim istraživanjima. Identificirat će se enzimske reakcijske mehanizme tirozinaze na molekulskoj razini kombiniranjem metoda molekulskog modeliranja s eksperimentalnim podacima iz literature.

Radni paket 5. Sigurnost i zdravlje na radu (voditelj Željka Babić) U ovom radnom paketu provodit će se istraživanja sa ciljem unaprjeđenja prevencije profesionalnih bolesti kože u visokorizičnim populacijama frizerskih učenika i učenika za zanimanje medicinske sestre/ tehničara koji su tijekom praktične nastave redovito izloženi nizu kemikalija sa štetnim djelovanjem na kožu. Istraživanja će se provoditi na tri razine: 1) procijeniti će se poznavanje i primjena mjera zaštite na radu i drugih mjera prevencije kožnih poremećaja tijekom strukovnog obrazovanja hrvatskih frizerskih učenika (korištenje zaštitnih rukavica,  način i učestalost pranja i njege kože šaka; 2) kroz dizajn prospektivne kohortne studije ispitat će se prediktivna vrijednost parametara funkcije kožne barijere za ranu detekciju razvoja upalnih poremećaja kože povezanih s radom čime će se pridonijeti primarnoj i sekundarnoj prevenciji profesionalnih kožnih bolesti; funkcija kožne barijere ispitat će se neinvazivnim metodama mjerenja gubitka vode kroz epidermis (engl. Transepidermal water loss– TEWL), pH kože,  hidracije i temperature kože; 3) na temelju rezultata navedenih istraživanja provest će se preliminarna edukativna intervencijska studija koja bi uključivala predavanje, pisane popularne materijale i poklon paket učenicima i/ili radnicima u odabranim školama i/ili radnim mjestima na području Republike Hrvatske.

Radni paket 6. Buka (voditelj Marija Kujundžić) Kako dugotrajna izloženost buci može uzrokovati niz negativnih učinaka na fizičko i psihičko zdravlje ljudi u ovom radnom paketu istražit će se navike rekreativnog korištenja slušalica u osoba dobi 18 do 40 godina. Odredit će se jačina zvuka u slušalicama koju ispitanici obično primjenjuju u tihom i bučnom okruženju, odrediti sluh metodom audiometrije, te procijeniti povezanost načina korištenja slušalica s mogućim oštećenjem sluha. Inovativnost istraživanja odražava se u procjeni izloženosti buci direktnim mjerenjem izloženosti buci, tj. mjerenju glasnoće zvuka koju ispitanici primjenjuju u slušalicama, što će omogućiti bolju procjenu odnosa izloženosti štetnosti i oštećenja zdravlja.

Radni paket 7. Metodologija znanstvenog rada (voditelj Jelena Kovačić) Cilj ovog istraživanja je ispitati i predložiti metode za analizu podataka iz više izvora (na primjer, podaci generirani u sklopu ostalih radnih paketa, podaci iz literature, uključujući podatke otvorenog pristupa i sumarne podatke iz publikacija, in silico podaci o strukturi i fizikalno-kemijskim svojstvima zagađivala, te slobodno dostupni podaci korišteni u regulatorne svrhe) u procjeni izloženosti i štetnih učinaka kemikalija. Za analizu ovih podataka istražit će se statistički modeli i modeli strojnog učenja koji dopuštaju uključivanje različitih vrsta podataka u jednom modelu, primjerice, modeli korišteni u meta-analizama, Bayesovski modeli koji omogućuju uključenje ekspertnog znanja i rezultata analiza iz drugih izvora u obliku parametara modela.

Novosti

 


 

Izloženost piretroidnim i organofosfatnim insekticidima u djece – procjena rizika od štetnih učinaka na neuropsihološki razvoj i hormonski status (PyrOPECh)

HrZZ znanstveni projekt
šifra: IP-2019-04-7193
Suradnici na projektu: Jelena Kovačić, Adrijana Bjelajac, Jasminka Bobić (do 2022), Selma Cvijetić Avdagić, Jelena Macan, Rajka Turk, Martina Piasek (do 2020), Željka Babić, Jim Garvey, Marija Posavec, Vera Musil, Bernarda Krnić, Marijana Matek Sarić, Irena Keser, Saša Kralik Oguić, Iva Bebek, Gordana Jurak, Tatjana Petričević-Vidović, Anne Nugent, Matijana Jergović, Romana Gjergja Juraški, Snježana Sekušak-Galešev, Breige McNulty, Katja Dumić Kubat, Brendan Murray, Andreja Jurič, Marija Macan, Antonija Sulimanec Grgec, Patricia Tomac, Eva Anđela Delale
Voditelj: Veda Marija Varnai
Sažetak
Epidemiološka istraživanja i pokusi na životinjama upućuju na moguće štetne učinke piretroidnih (PYR) i organofosfatnih (OP) insekticida na razvoj mozga i spolni razvoj u djece, čak i pri vrlo niskim razinama izloženosti. Međutim, moguća povezanost izloženosti pesticidima s navedenim zdravstvenim parametrima malo je istraživana za razdoblje puberteta, uz nejednoznačne rezultate i znatna metodološka ograničenja, kao što su nedovoljno definirana izloženost i presječni dizajn studija. Glavni cilj predloženog projekta je procijeniti rizik od štetnih učinaka izloženosti PYR i OP insekticidima na neuropsihološki razvoj i hormonski status dječaka u predpubertetu i pubertetu u 2-godišnjoj kohortnoj studiji, uz kontrolu za potencijalne čimbenike utjecaja, koristeći isključivo neinvazivne metode. Izloženost djece PYR i OP insekticidima procjenjivat će mjerenjem njihovih metabolita u urinu u 5. i 7. razredu osnovne škole, te procjenom unosa pesticida hranom pomoću 24-satnog prisjećanja o prehrani u pet navrata tijekom 2-godišnjeg praćenja. U 5. i 7. razredu osnovne škole procjenjivat će se neuropsihološki razvoj testiranjem pažnje, pamćenja i brzine jednostavne psihomotorne reakcije, procjenom karakteristika spavanja i neurobihevioralnog funkcioniranja, a pubertetski razvoj procjenjivat će se pomoću kliničkog pregleda (po Tanneru i Praderu), mjerenja gonadotropina u urinu te spolnih hormona (testosterona i dehidroepiandrosteron sulfata) u slini. Očekuje se da će istraživanje doprinijeti 1) razumijevanju rizika od mogućih štetnih učinaka PYR i OP insekticida na neuropsihološki razvoj i hormonski status dječaka u pubertetu; 2) prepoznavanju nedostataka i unaprjeđenju danas raspoložive metodologije ocjenjivanja razvojne neurotoksičnosti i endokrine disrupcije u okviru regulatorne toksikologije; 3) razvoju metodologije za procjenu izloženosti pesticidima koji nemaju osobinu nakupljanja u tijelu; 4) boljoj karakterizaciji izloženosti pesticidima u hrvatskoj populaciji.

Primjena jetrenog 3D staničnog modela (HepG2) za procjenu sigurnosti novosintetiziranih oksima, antidota koji se koriste u liječenju trovanja organofosfatima (OximeSafe3D)

Hrvatsko-slovenski bilateralni znanstveno-istraživački projekt

Voditelj sa slovenske strane:

Martina Štampar, National Institute of Biology (NIB), Ljubljana, Slovenija

Suradnici (IMI, Zagreb):

Josip Madunić, Maja Katalinić, Antonio Zandona, Ana-Marija Lulić, Dora Kolić

Suradnici (NIB, Ljubljana):

Bojana Žegura, Alja Štern, Matjaž Novak, Sonja Žabkar, Anamarija Habič

Trajanje: 2023.-2025.

EDIAQI – Evidence Driven Indoor Air Quality Improvement

Consortium leader: Francesco Mureddu

Work package (WP5) leader: Goran Gajski

Participants (IMI): Gordana Pehnec, Marko Gerić, Ivana Jakovljević, Silvije Davila, Iva Šimić, Mirta Milić, Vilena Kašuba, Katarina Matković, Ivana Vrhovac Madunić, Dean Karaica, Maja Nikolić, Luka Kazensky, Vedran Micek, Davorka Breljak, Tajana Horvat i Marija Jelena Lovrić

Programme: HORIZON

Call: HORIZON-HLTH-2021-ENVHLTH-02

Duration: 01.12.2022. – 30.11.2026.

Abstract: Indoor air pollution, an emerging threat recognized by European society, is claiming millions of lives annually. In the heat of current COVID-19 pandemic, elevated exposure to indoor air pollutants due to increased time spent indoors further faces a significant increase in negative effect on both physical and mental health and well-being not only in Europe, but also worldwide. When it comes to indoor air quality itself, serious knowledge gaps remain in understanding complex nature of indoor-outdoor pollution relationships, pollution sources and exposure pathways, health effects of emerging pollutants, ventilation of indoor spaces on wide spatial and long temporal scales. This is mainly because air quality monitoring in European Union (EU) is primarily focused on outdoor air quality, which paradoxically is a result of regulatory target compliances, which is lacking for indoor environments. To increase the resilience of EU for emerging threats of indoor air pollution and to promote living and working in healthy environments, project EDIAQI aims at conducting characterization of sources and routes of exposure and dispersion of chemical, biological, and emerging indoor air pollution in multiple cities in EU. Quantification of the main properties of pollutants and processes that governs its fate in indoor environments will be investigated on two levels: a) the-state-of-the-art, small-scale, high-intensity scientific focus measurement campaigns; and b) long-term, large-scale monitoring of target indoor air pollutants. The chosen project strategy for developing, characterization, and deployment of cost-effective/user-friendly monitoring solutions, together with the-state-of-the-art scientific instrumentation will allow to create new knowledge on sources, routes of exposure, and body burdens of indoor multipollutant.

Link: https://ediaqi.eu/