Radon

Radon je prirodni radioaktivni plin bez boje i mirisa. Akumulira se u zatvorenim prostorima i može biti kancerogen. Procjenjuje se da je svaki deseti rak pluća posljedica radona ili produkata njegovog raspada. Radon nastaje radioaktivnim raspadom radija u zemljinoj kori i prodire do površine. Na otvorenom se brzo diže u više slojeve atmosfere, ali se u zatvorenim prostorima nakuplja i može doseći vrlo visoke koncentracije.

Institut za medicinska istraživanja i medicinu rada – Zavod za zaštitu od zračenja, s tradicijom od preko 60 godina mjerenja radioaktivnosti u okolišu, je jedina ustanova u RH ovlaštena za ispitivanje koncentracije radona i radonovih potomaka u zraku (https://civilna-zastita.gov.hr/ovlasteni-strucni-tehnicki-servisi/127).

Mjerenja radona u tvrtkama i stambenim zgradama uglavnom se provode pasivnim detektorima nuklearnih tragova.

Cijena mjerenja je 50 EUR + PDV.
*Ovogodišnja kvota besplatnoga mjerenja u Bjelovarsko-bilogorskoj županiji je popunjena!

Usluga mjerenja uključuje:

  1. slanje/dostavu detektora na kućnu adresu,
  2. trošak povrata detektora u Institut,
  3. analizu detektora u laboratoriju,
  4. obradu podataka i slanje ispitnog izvješća na kućnu (i/ili e-mail) adresu.

Izlaganje traje 60-90 dana. Uz filtar ćete primiti detaljne upute za uporabu.

S detektorom nuklearnih tragova lako možemo izmjeriti koncentraciju radona u prostoriji. Detektor tragova je posebna vrsta plastike postavljena na dno zaštitnog kućišta. U kućište prodire zrak, a s njim i radon, koji se u kućištu raspada, emitirajući alfa česticu koja za sobom ostavlja trag u plastici. Broj tragova na plastici proporcionalan je koncentraciji radona u prostoriji.

Stavite detektor na prikladno mjesto dva do tri mjeseca.

Vrećicu s detektorom odrežite škarama odmah ispod varenog dijela. Izvadite detektor i sačuvajte vrećicu za povrat detektora. Paziti da se plastično kućište detektora ne ošteti i nemojte otvarati kućište. Detektor postavite na otprilike 1 – 2 m visine na namještaj gdje Vama neće smetati (npr. ormar, policu za knjige, regal i sl.), te oko detektora ostavite 20 cm slobodnog prostora (ukoliko je moguće). Detektor ne bi smio biti blizu izvora topline (radijator, dimnjak, elektronička oprema, TV, izravno sunčevo svjetlo itd.). Nakon izlaganja (90 dana) detektor vratite u vrećicu i zatvorite vrećicu selotejpom ili sl. Vodite evidenciju o detektoru sukladno obrascu na prvoj stranici – ukoliko imate više detektora, obratiti pažnju na oznake detektora. Prilikom povrata detektora na analizu, koristite kovertu s plaćenim odgovorom, koja Vam je dostavljena zajedno s detektorom. U kovertu priložite ispunjeni obrazac koji će poslužiti za točniju interpretaciju i ocjenu rezultata. Kovertu s plaćenim odgovorom pošaljite regularnom poštom na adresu:

Institut za medicinska istraživanja i medicinu rada; ZZZ-RADON, Ksaverska cesta 2, 10000 Zagreb

Kad detektor pristigne u Institut, primit ćete podatke o uplati troškova usluge. Ispitno izvješće bit će vam poslano nakon vidljive uplate i roka za analizu (30 dana od primitka detektora).


PRIJAVNI OBRAZAC

    Ukoliko imate kakav upit, molimo posjetite POVEZNICU