Izvještaj s ISCM2022

Tradicija održavanja Simpozija o kolinergičkim mehanizmima započeta je još davne 1970. godine u Švedskoj, a zadnji je održan 2019. u Izraelu. Ovaj Simpozij organizira se svake tri godine kako bi se na jednom mjestu predstavila znanstvena dostignuća u području kolinergičkog sustava. Cilj je svakih nekoliko godina okupiti znanstvenu, ali i kliničku populaciju kako bi se predstavio napredak u molekularnim, staničnim, toksikološkim, farmakološkim, bihevioralnim i kliničkim aspektima kolinergičkog sustava. Simpoziji otvara vrata razmjeni novih dostignuća u području, ali i kritičkoj raspravi te mogućnosti novih suradnji i prijateljstava.
Čast organizacije ovogodišnjeg, sedamnaestog simpozija – ISCM2022, pripala je Hrvatskoj i dr. sc. Zrinki Kovarik koja je vodila organizaciju uz potporu International Advisory Board on Cholinergic Mechanisms (IAB), Instituta za medicinska istraživanja i medicinu rada (IMI) i Hrvatskog društva za biokemiju i molekularnu biologiju (HDBMB). Članovi Organizacijskog odbora iz Hrvatske su uz Zrinku Kovarik bili i Ines Primožič (PMF), Svjetlana Kalanj Bognar (MEF), Nikolina Maček Hrvat (IMI) i Vesna Gabelica Marković (FKIT) te renomirani svjetski znanstvenici Hermona Soreq (predsjednica IAB, Jeruzalem, Izrael), Lili Anglister (Jeruzalem, Izrael), Ezio Giacobini (Ženeva, Švicarska), Andreas Meisel (Berlin, Njemačka), Cesare Montecucco (Padova, Italija), Kinji Ohno (Nagoya, Japan), Konstantinos Poulas (Patras, Grčka), Marco Prado (London, Canada), Zoran Radić (La Jolla, SAD) Jonathan Sussman (Manchester, UK), Palmer Taylor (La Jolla, SAD), Kevin Tracey (Manhasset, SAD) i Karl Tsim (Hong Kong, Kina). Financijsku potporu organizaciji ISCM2022 dali su ISN, EMBO, IMI, HDBMB, Hrvatsko društvo za neuroznanost, tvrtke i istraživački instituti. Očekuje se da ISCM2022 financijski potpomogne i MZO i HAZU.
Nakon pomnog razmišljanja, kao mjesto održavanja ISCM2022 odabran je Dubrovnik, gdje je Simpozij i održan u periodu od 8. do 12. svibnja 2022. Sastanak je bio hibridnog tipa, in situ i on line putem Zoom platforme, a okupio je 118 sudionika (40% žena) iz 21 zemlje, od čega je 22 bilo iz Hrvatske.
Sudionici ISCM2022
Bogati znanstveni program sastojao se od 11 sesija koje su pokrile teme iz područja kolinergičke signalizacije, kolinergičkih receptora, mehanizama koji kontroliraju kolinergičko funkcioniranje u zdravlju i bolesti, uključene molekularne, strukturne i neurokemijske koncepte, zatim iz područja neurodegenerativih bolesti, neurotoksičnosti, povezanosti COVID-19 i kolinergičkih putova te izloženost organofosfornim spojevima, kao i mnoge druge (detaljan program i galeriju fotografija može se vidjeti na web stranici Simpozija).
Plenarna predavanja održali su renomirani svjetski znanstvenici Palmer Taylor, La Jolla, SAD (HDBMB Plenary Lecture: Molecular Recognition in the Cholinergic Nervous System), Hermona Soreq, Jeruzalem, Izrael (Keynote EMBO Lecture: Small RNA Regulators of Cholinergic Pathway Genes Exert Sex and Disease-Related Neuroinflammation and Mental Changes), Thomas Balle, Sydney, Australija (A Dynamic View on a4b2 nAChR Agonist and ModulatorBinding), Marco A. M. Prado, London, Kanada (Regulation of Cholinergic Tone, Cognition and Alzheimer’s Pathology by the Vesicular Acetylcholine ransporter (VAChT)) i Kevin J. Tracey, Manhasset, SAD (Famotidine Activates the Vagus Nerve Inflammatory Reflex to Attenuate Cytokine Storm).
Znanstvenici raznih dobnih i akademskih skupina i obzora iz SAD-a, Europe, Australije i Bliskog Istoka održalo je 45 pozvanih predavanja te 7 kratkih predavanja. Programme and Abstract Book sa svim sažecima može se pogledati na web-u, a PDF je dostupan i ispod teksta.
Zastupljenost predavača
U sesiji Poster Highlights održano je 12 usmenih predstavljanja posterskih prezentacija gdje su doktorandi i poslijedoktorandi u 5 minuta opisali svoje istraživanje. Ukupno je bilo 24 postera prezentirana u dvije posterske sesije. Ovaj pristup se pokazao kao izvrstan način komunikacije mladih s iskusnijim znanstvenicima te za komentiranje rezultata istraživanja i razmjene ideja.
Ceremonija otvorenja ISCM2022 bila je prilika za uručivanje certifikata Young Investigator ISN Neurochemistry Award koja je dodijeljena u obliku stipendije za pokrivanje troškova sudjelovanja na ISCM2022. Nagradu je sponzoriralo International Society for Neurochemistry (ISN), a primilo ju je 13 mladih istraživača. Ovakva potpora je izvrstan način da se okupi mlada populacija i dobije priliku prezentirati svoj rad te upoznati renomirane znanstvenike u području.
Zatvaranje Simpozija obilježeno je dodjelom dvije nagrade za najbolju postersku prezentaciju koje su dobile Dominika Dingova, Faculty of Pharmacy, Comenius University Bratislava, Slovačka i Petra Šoštarić, Medicinski fakultet, Zagreb.
Također, najavljeno je održavanje sljedećeg, 18th International Symposium on Cholinergic Mechanisms u Montrealu, Kanada, 2025. godine. Svi koji se žele uključiti i čuti o napretku, ili pak dati svoj doprinos istraživanju kolinergičkog sustava su dobrodošli.
Dobitnici ISN nagrade
Osim vrlo uspješnog znanstvenog programa ISCM2022 imao je i bogat društveni program koji je uz Welcomme Party i Congress Dinner obuhvatio i uplovljavanje u Dubrovnik na replici autohtone karake iz 16. stoljeća te razgledavanje povijesnih znamenitosti grada.
Reakcije sudionika ISCM2022 bile su i više nego pozitivne tako da možemo i od organizatora sljedećeg Simpozija očekivati da nastavi do sada dobro utabanim stopama kombinacije izvrsne znanosti, ali i malo zabave. Vidimo se u Montrealu 2025!
dr. sc. Nikolina Maček Hrvat